top of page

הצמחים שעוזרים לי לטפל בכאב גרון, שאני מוצאת בסיור ליקוט

אלו צמחים עוזרים לי כשכואב לי הגרון?


רוצה לשתף אתכם באלו צמחים אני משתמשת בעונה זו כאשר כואב לי הגרון ואני מרגישה שמשהו לא בסדר אצלי...


החוטמית הזיפנית

אחת מהחליטות המאוד נפוצות אצלי בקומקום הרשת שלי, היא חליטה של פרחי ועלי חוטמית. מעבר לזה שהחליטה יפה עם פרחי החוטמית הנפלאים, החליטה הזו נחשבת מאוד בריאה בשל הג'ל הנמצא בעלי ופרחי החוטמית, אותו ג'ל שידוע שנמצא בכל צמחי משפחת החלמתיים כמו החוביזה והבמיה. ג'ל זה שעשיר במוצילגים מסכך ומחטא את הגרון ומסייע להילחם בבעיות בדרכי נשימה. בבוקר כאשר אני עושה סיבוב בגינה אני קוטפת את פרחי החוטמית גם לסלט. אני גם נוהגת לנשנש את עלי הכותרת של החוטמית סתם כך כי אני יודעת שזה בריא ואף טעים.

את החוטמית אני מגדלת בגינה, וגם אתם יכולים. היא צמח גבוה ויפה בעל פרחים רבים בשלל גוונים ובולטת מרחוק. אני מרגישה בטוחה כשהיא גדלה אצלי בגינה.

שימו לב: חוטמית הבר היא צמח מוגן! אך תוכלו לקטוף ולהשתמש בה אם היא גדלה אצלכם בגינה או בעציץ.חוטמית זיפנית צמח מרפא מופלא
חוטמית זיפנית צמח מרפא

בוצין מפורץ:

צמח הבוצין קיבל בזזז ענק בשנת הקורונה. מן הסתם לא הייתם זורקים אליו מבט... זהו צמח שרוע, הגדל קרוב מאוד לאדמה, עלים גדולים ומפורצים הגדלים כשושנה שבקיץ אף מתמלאים חולות בשדות בהם הוא גדל. הבוצין גדל כמעט בכל הארץ בשדות ואם יש לכם גינה יש סיכוי שתמצאו אותו אף בגינה שלכם. מקווה שמהיום תשימו לב אליו יותר, מאחר והוא נחשב אחד מצמחי המרפא המצויינים למערכת הנשימה.

אני נוהגת לקטוף את עליו בזהירות!!! מאוד חשוב לשים לב לאזהרה הזו של אופן הקטיף (בעלים המחוספסים קיימות שערות זעירות שמגע שלהן עם העיניים עלול להזיק לעיניים. אני נוהגת לקטוף את העלים עם משקפי שמש ועם כפפות ולהניח בשקית, ומיד כשמגיעה לבית שוטפת היטב העלים וזורקת השקית), לשטוף היטב ולשמור אצלי במקרר. הוא נשמר זמן רב יחסית עם מפית נייר לספיגת הלחות. בעת הצורך, כאשר אני מרגישה שהגרון שלי מאותת לי, אני מיד מכינה לי חליטה בקומקום הרשת שלי (מאוד ממליצה שיהיה גם לכם כזה קומקום) ושותה ממנה כ-3 כוסות ביום.

כמויות: 2 עלים בגודל בינוני לקומקום.

מקור השם בוצין הוא ארמי (בוצינא בארמית הוא מאור. הבוצין פורח וגדל להיראות כעין מנורה, ואף פרחיו נראים כמו נרות קטנים).

בעונה הזו של הקיץ הבוצין פורח ובולט מרחוק בפריחה הצהובה המסתעפת שלו ומגיעה אף לגובה של כ-2 מטר.

בהמשך כאשר עמודי התפרחת מתייבשים ומקבלים גוון חום כהה ותצורה שמזכירה עדיין מנורה, זה עוזר לנו לזהות היכן נוכל למצא את עלי הבוצין הגדלים קרוב לאדמה.

אני נוהגת להכין גם סירופ מעלי הבוצין ממנו אני שותה בעת הצורך. על כך בהמשך.

חוזרת שוב על האזהרה של קטיף העלים ולא לנגוע בעיניים!


צמח הבוצין המפורץ
צמח הבוצין המפורץ

פריחת הבוצין באביב
פריחת הבוצין באביב

טיון דביק:

הטיון בעיני הוא עוד אחד מצמחי הקיץ האמיצים שצובע את שולי הדרכים והמעזבות בירוק ובהמשך בצהוב של פרחיו. זהו צמח נפוץ מאוד שנחשב מעולה ויעיל לטיפול בבעיות עור, וידוע שאם נעקצתם בטבע או נצרבתם תוכלו לקחת עלה של טיון דביק ולהצמיד ולהרגיע את המקום שנפגע.

חליטה של עלי טיון נחשבת מעולה לדרכי הנשימה. לטיון ריח חריף והוא נחשב מחטא. שימו לב הוא לא מתאים לנשים הרות!!!

אני נוהגת להכין חליטה של עלי טיון ולגרגר גם כי זה יעיל לריפוי החניכיים.

ונוהגת לחלוט כ-6 עלים של טיון דביק בקומקום הרשת שלי ולשתות את החליטה כדי לחטא את דרכי הנשימה.זרעי פשתן:

אמי היתה נוהגת לטחון זרעי פשתן, אותם תוכלו למצא בכל חנות תבלינים או טבע, או אפילו תוכלו לקנות אותם טחונים, ולערבב חצי כפית זרעי פשתן טחונים בחצי כוס מים ולשתות. היתה טוענת שזה היה עוזר לה כאשר היתה נתקפת בהתקף נשימה בלילות.

לזרעי הפשתן ערכים תזונתיים רבים ומכילים כמות רבה של אומגה 3 ועוד מינרלים וויטמינים רבים.

אני נוהגת לשלב 1 כף בסלט או במרק קייצי קר.

1 כפית פשתן בתוך חצי כוס מים מהברז, לערבב ולשתות - לי עזר מאוד נגד יובש בעיניים, במיוחד בקיץ כשהמזגנים והמאווררים מקיפים אותנו.

באחד מהפוסטים שלי לקראת חג השבועות פרסמתי מתכון לזרעי פשתן קלויים כחטיף שאפשר לאכול ולנשנש סתם כך. הילדים שלי מאוד מאוד אוהבים את החטיף הזה ואני מרגישה טוב עם זה שהם מנשנשים משהו בריא. הנה כאן המתכון:
143 צפיות0 תגובות
bottom of page